FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle F3430-18-1.5RB
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle F3430-18-1.5RB Range Gas 48" Wide
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | F3430-18-1.5RB |
| Manufacturer Part # | F3430-18-1.5RB |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) Standard Oven, (1) Cabinet |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Top | (2) Open Burners, (1) 18" Griddle, (1) 18" Charbroiler |
| Height | 46" |
| Width | 48" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 720 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, F3430-18-1.5RB, Range, gas, 48" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 18" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 18" char-broiler with iron radiants, extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 10" wide cabinet base storage area enclosed on 3 sides with galvanized steel interior, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 160,000 BTU, NSF, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
