FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle FHP18-18T
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle FHP18-18T Griddle Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | FHP18-18T |
| Manufacturer Part # | FHP18-18T |
| Cooking Surface Width (side - side) | 13" - 18" |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Height | 13" |
| Width | 18" |
| Depth | 28" |
| Weight | 175 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, FHP18-18T, Griddle, countertop, gas, 18" wide x 21" deep x 3/4" thick polished steel griddle plate, (1) thermostatic control, 4" splash guard on back & ends, front grease trough, removable grease drawer, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, 36,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
