FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle FHP2
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle FHP2 Hotplate Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | FHP2 |
| Manufacturer Part # | FHP2 |
| Top and Front Finish | Stainless Steel |
| Legs | Without Legs |
| Burner Qty | 2 Burners |
| Width (side - side) | 24 - 35" |
| Height | 8.25" |
| Width | 24" |
| Depth | 16" |
| Weight | 75 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, FHP2, Hotplate, countertop, gas, 24" wide x 16" overall, (2) 24,000 BTU star burners, 12" x 12" cast iron grates, manual controls, stainless steel exterior finish, without legs, 48,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
