FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle FHP36-24T-1RB
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle FHP36-24T-1RB Char-Broiler/Griddle Combination Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | FHP36-24T-1RB |
| Manufacturer Part # | FHP36-24T-1RB |
| Broiler area | 12"W X 21"D Broiler Area |
| Width (side - side) OA | 36" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Area | 24"W X 21"D Griddle Area |
| Griddle Controls | Thermostatic Controls |
| Griddle Plate Finish | Steel |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Height | 13" |
| Width | 36" |
| Depth | 28" |
| Weight | 300 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, FHP36-24T-1RB, Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 36" wide x 28" deep frame, (1) 12" x 21" char-broiler area, cast iron grates, sloped or flat, iron radiant, (1) 24" x 21" x 3/4" thick griddle plate, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (2) thermostatic griddle controls & (1) manual char-broiler control, 83,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
