FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle FHP48-24-2LB
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle FHP48-24-2LB Char-Broiler/Griddle Combination Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | FHP48-24-2LB |
| Manufacturer Part # | FHP48-24-2LB |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Width (side - side) OA | 48" |
| Broiler area | 24"W X 21"D Broiler Area |
| Griddle Area | 24"W X 21"D Griddle Area |
| Griddle Plate Finish | Steel |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Controls | Manual Controls |
| Height | 13" |
| Width | 48" |
| Depth | 28" |
| Weight | 365 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, FHP48-24-2LB, Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 48" wide x 28" deep frame, (1) 24" x 21" x 3/4" thick griddle plate, cast iron grates, sloped or flat, lava rock with cast iron bottom grates, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (4) manual controls, 116,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
