FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle FHP48-36
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle FHP48-36 Hotplate/Griddle Combination Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | FHP48-36 |
| Manufacturer Part # | FHP48-36 |
| Open Burners | 2 |
| Griddle Area | 36"W X 21"D |
| Width (side - side) OA | 48" |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Griddle Controls | Manual Controls |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Height | 13" |
| Width | 48" |
| Depth | 28" |
| Weight | 355 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, FHP48-36, Hotplate/Griddle Combination, countertop, gas, 48" wide x 28" deep frame, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU), 12" x 12" cast iron hotplate grates, (1) 36" wide x 21" deep x 3/4" thick griddle plate, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (5) manual controls, 129,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
