FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle FHP48
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle FHP48 Hotplate Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | FHP48 |
| Manufacturer Part # | FHP48 |
| Legs | With Legs |
| Burner Qty | 8 Burners |
| Width (side - side) | 48 - 59" |
| Top and Front Finish | Stainless Steel |
| Height | 13" |
| Width | 48" |
| Depth | 28" |
| Weight | 275 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, FHP48, Hotplate, countertop, gas, 48" wide x 28" deep frame, (8) Eight star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) cast iron star pattern burners, front to back, 12" x 12" cast iron grate, stainless steel finish, without legs, (8) manual controls, 216,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
