FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle FHP4S
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle FHP4S Hotplate Floor Model Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | FHP4S |
| Manufacturer Part # | FHP4S |
| Base | Open With Undershelf |
| Burner Qty | 4 Burners |
| Top and Front Finish | Stainless Steel Finish |
| Height | 10.75" |
| Width | 48" |
| Depth | 28" |
| Weight | 195 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, FHP4S, Hotplate, floor model, gas, 48" wide x 16" deep overall frame, (4) Four star burners rated at 24,000 BTU's, 12" x 12" cast iron grates, manual controls, stainless steel exterior & open leg base with undershelf, 96,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.