FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle FHP60-24T-2RB
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle FHP60-24T-2RB Hotplate/Griddle/Char-Broiler Combination Countertop
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | FHP60-24T-2RB |
| Manufacturer Part # | FHP60-24T-2RB |
| Width (side - side) OA | 60" |
| Open Burners | 2 |
| Griddle Controls | Thermostatic Controls |
| Griddle Plate Finish | Steel |
| Broiler area | 24"W X 21"D Broiler Area |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Area | 24"W X 22"D Griddle Area |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Height | 10.75" |
| Width | 60" |
| Depth | 28" |
| Weight | 490 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, FHP60-24T-2RB, Hotplate/Griddle/Char-Broiler Combination, countertop, gas, 60" wide x 28" deep frame, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU), (1) 24" x 21" x 3/4" thick griddle plate, (1) 24" x 21" cooktop broil area, cast iron char-broiler grates, iron radiants, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (4) manual controls, (2) griddle thermostat controls, 170,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
