KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle FHP60-36T-2LB
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle FHP60-36T-2LB Char-Broiler/Griddle Combination Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | FHP60-36T-2LB |
| Manufacturer Part # | FHP60-36T-2LB |
| Width (side - side) OA | 60" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Broiler area | 24"W X 21"D Broiler Area |
| Griddle Controls | Thermostatic Controls |
| Griddle Plate Finish | Steel |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Griddle Area | 36"W X 21"D Griddle Area |
| Height | 10.75" |
| Width | 60" |
| Depth | 28" |
| Weight | 475 lbs |
| ETL | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, FHP60-36T-2LB, Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 60" wide x 28" deep frame, (1) 24" x 21" cooktop broil area, cast iron grates, sloped or flat, lava rock with cast iron bottom grates, (1) 36" x 21" x 3/4" thick griddle plate, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (3) thermostatic griddle controls & (2) manual char-broiler controls, 115,000 BTU, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
