FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle SUFHP12
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle SUFHP12 Hotplate Step-Up Saute Countertop
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | SUFHP12 |
| Manufacturer Part # | SUFHP12 |
| Width (side - side) | 12 - 23" |
| Burner Qty | (1) Open Burner, (1) Step-up Open Burner |
| Top and Front Finish | Stainless Steel |
| Legs | Without Legs |
| Height | 15" |
| Width | 12" |
| Depth | 28.75" |
| Weight | 95 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, SUFHP12, Hotplate, Step-Up Saute, countertop, gas, 12" wide x 29" deep frame, 11" and 15" cook surfaces, (2) 24,000 BTU cast iron star pattern burners, 12" x 12" cast iron grates, stainless steel exterior finish, (2) manual controls, 48,000 BTU, NSF, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
