FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle TS2941SF
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle TS2941SF Doughnut/Funnelcake Fryer Floor Model Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | TS2941SF |
| Manufacturer Part # | TS2941SF |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Type | Gas |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Height | 41" |
| Width | 41" |
| Depth | 28.5" |
| Weight | 270 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, TS2941SF, Doughnut/Funnelcake Fryer, floor model, gas, 41" wide x 36" high to fry tank surface, modulating thermostat, high limit control, stainless steel tank, front & sides, stainless steel legs, 100,000 BTU, NSF, cULus
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
