- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking CEG-17-T_LP Griddle Budget Series Countertop
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | CEG-17-T_LP |
| Manufacturer Part # | CEG-17-T_LP |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 15" - 19" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Cooking Surface Width (side - side) | 13" - 18" |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Height | 13.13" |
| Width | 17" |
| Depth | 23" |
| Weight | 100 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, CEG-17-T_LP, Griddle, Budget Series, countertop, gas, 17"W x 23"D x 13.13"H, 1" thick highly polished steel griddle plate, (1) thermostatic control, stainless steel body, drip pan & fire box, stainless steel front panel, gutter & 3" high splash, 28,000 BTU, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

