- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking CG-36-T-F 1'' Griddle Floor Model Gas
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | CG-36-T-F 1'' |
| Manufacturer Part # | CG-36-T-F 1'' |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 22" |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Plate Thickness | 1" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 29" - 36" |
| Height | 40.75" |
| Width | 36" |
| Depth | 27" |
| Weight | 325 lbs |
| CSA | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, CG-36-T-F 1'', Griddle, floor model, gas, 36" W x 22" D cooking surface, 1" thick highly polished steel griddle plate, (3) burners, thermostatic controls, 3" high splash, fire box, removable front panel, gutter, fully welded stainless steel body with undershelf & adjustable feet, 66,000 BTU, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.


