- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking CG-36-T-F_LP Griddle Floor Model Gas
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | CG-36-T-F_LP |
| Manufacturer Part # | CG-36-T-F_LP |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 22" |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Plate Thickness | 1" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 29" - 36" |
| Height | 40.75" |
| Width | 36" |
| Depth | 32" |
| Weight | 325 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, CG-36-T-F_LP, Griddle, floor model, gas, 36" W x 32" D cooking surface, 1" thick highly polished steel griddle plate, (3) burners, thermostatic controls, 3" high splash, fire box, removable front panel, gutter, fully welded stainless steel body with undershelf & adjustable feet, 90,000 BTU, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.


