- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking CG-72-M_LP Griddle Countertop Gas
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | CG-72-M_LP |
| Manufacturer Part # | CG-72-M_LP |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Plate Thickness | 1" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Controls | Manual Controls |
| Height | 15.02" |
| Width | 72" |
| Depth | 32" |
| Weight | 440 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, CG-72-M_LP, Griddle, countertop, gas, 72"W x 32"D, 1" thick highly polished steel griddle plate, manual controls, 3/4" NPT rear gas connection, full welded stainless steel body, fire box, front panel, gutter, 3" high splash & drip pan, 180,000 BTU, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.


