FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking CHP-848_NAT Hotplate Countertop Gas
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | CHP-848_NAT |
| Manufacturer Part # | CHP-848_NAT |
| Legs | Without Legs |
| Burner Qty | 8 Burners |
| Width (side - side) | 48 - 59" |
| Top and Front Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Height | 11.04" |
| Width | 48" |
| Depth | 27" |
| Weight | 210 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, CHP-848_NAT, Hotplate, countertop, gas, 48"W x 27", painted cast iron grates with center-sloped hole, manual controls, 3/4" NPT rear gas connection, fully welded stainless steel body & drip pan, 240,000 BTU, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

