FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking CN48-8-2OV_LP Restaurant Range Gas 48"W X 33.9"D
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | CN48-8-2OV_LP |
| Manufacturer Part # | CN48-8-2OV_LP |
| Base | (2) Standard Ovens |
| Top | (8) Open Burners |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Height | 57.7" |
| Width | 48" |
| Depth | 34.1" |
| NSF | Yes |
| CSA Star | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, CN48-8-2OV_LP, Restaurant Range, gas, 48"W x 33.9"D, (8) 32,000 BTU open top burners, cast iron grates, flash tube pilot, (2) Bake-n-Roast ovens @ 25,000 BTU each, (1) oven rack with 3-positions, crumb tray, stainless steel front, sides, riser, lift-off high shelf & 6" adjustable legs, 342,000 BTU, NSF, CSA STAR
Certifications
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

