- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking CRB-24_LP Charbroiler Countertop Gas
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | CRB-24_LP |
| Manufacturer Part # | CRB-24_LP |
| Control Type | Manual Controls |
| Width (side - side) OA | 19 - 24" |
| Heating Source | Radiant |
| Height | 11.05" |
| Width | 24" |
| Depth | 29" |
| Weight | 140 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, CRB-24_LP, Charbroiler, countertop, gas, 24"W x 29"D, cast iron radiants & top grates with grease flow channels, manual controls, 3/4" NPT rear gas connection, fully welded stainless steel body, fire box, front panel & drip pan, 4 Burners, 100,000 BTU, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.


