- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking CRB-30-S Charbroiler Countertop Gas
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | CRB-30-S |
| Manufacturer Part # | CRB-30-S |
| Heating Source | Radiant |
| Width (side - side) OA | 25 - 30" |
| Control Type | Manual Controls |
| Height | 10" |
| Width | 30" |
| Depth | 27" |
| Weight | 175 lbs |
| CSA | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, CRB-30-S, Charbroiler, countertop, gas, 30"W, cast iron radiants & top grates with grease flow channels, manual controls, 3/4" NPT rear gas connection, fully welded stainless steel body, fire box, front panel & drip pan, 60,000 BTU, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.

