- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking RLRB-23-42L-S Charbroiler Countertop Gas
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | RLRB-23-42L-S |
| Manufacturer Part # | RLRB-23-42L-S |
| Width (side - side) OA | 37 - 42" |
| Control Type | Manual Controls |
| Heating Source | Lava Rocks |
| Height | 13" |
| Width | 42" |
| Depth | 23" |
| Weight | 280 lbs |
| CSA | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, RLRB-23-42L-S, Charbroiler, countertop, gas, 42"W, lava-rock with cast iron bottom grates, cast iron top grates with rear height adjustment, manual controls, 3/4" NPT rear gas connection, fully welded stainless steel body, fire box, front & drip pan, 112,000 BTU, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.

