FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Connerton Cooking RLRB-23-52R_LP Charbroiler Countertop Gas
| Manufacturer | Connerton |
|---|---|
| Model Number | RLRB-23-52R_LP |
| Manufacturer Part # | RLRB-23-52R_LP |
| Control Type | Manual Controls |
| Heating Source | Radiant |
| Width (side - side) OA | 49 - 54" |
| Height | 13" |
| Width | 52" |
| Depth | 23" |
| Weight | 245 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Connerton, RLRB-23-52R_LP, Charbroiler, countertop, gas, 52"W x 23"D, 12ga stainless steel radiants, cast iron top grates with rear height adjustment, manual controls, 3/4" NPT rear gas connection, fully welded stainless steel body, fire box, front & drip pan, 140,000 BTU, NSF, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

