FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Cres Cor 121PH1818DL Proof/Hot Cabinet Non-insulated Capacity (18) 18" X 26" Pans Or (36) 12" X 20" Pans On 3" Centers
| Manufacturer | Cres Cor |
|---|---|
| Model Number | 121PH1818DL |
| Manufacturer Part # | 121PH1818DL |
| Height | 69.75" |
| Width | 24.25" |
| Depth | 32" |
| Weight | 189 lbs |
| CSA | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Cres Cor, 121PH1818DL, Proof/Hot Cabinet, non-insulated, capacity (18) 18" x 26" pans or (36) 12" x 20" pans on 3" centers, bottom mounted controls, analog thermometer, left hand hinge, field reversible lexan door, magnetic latch, removable power assembly, integral drip trough on front, aluminum construction, Bronze Warranty: 1-Year Parts/90-Day Labor warranty, 2000W, 120v/60Hz/1-ph, cCSAus, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.