FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Cres Cor CO151FUA12DX2081 Roast-N-Hold™ Oven Recessed Control Panel With Digital Thermostat
| Manufacturer | Cres Cor |
|---|---|
| Model Number | CO151FUA12DX2081 |
| Manufacturer Part # | CO151FUA12DX2081 |
| Cabinet Type | Full Height |
| Size | 2 Compartment |
| Control Type | Programmable Controls |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 73.68" |
| Width | 28.75" |
| Depth | 37.75" |
| Weight | 440 lbs |
| CSA | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Cres Cor, CO151FUA12DX2081, Roast-N-Hold™ Oven, recessed control panel with digital thermostat, top mounted power unit, deluxe LED oven controls (18 programmable menu options, food probe cooking, includes 6" probe), holds (12) sets of universal angles, field reversible insulated dutch door, stainless steel interior & exterior, (4) heavy duty 5" swivel casters (2 with brakes), 8000W, 208v/60Hz/1-ph, cCSAus, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
