FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Cres Cor CO151H189DE2083 Roast-N-Hold™ Oven Mobile Stacked
| Manufacturer | Cres Cor |
|---|---|
| Model Number | CO151H189DE2083 |
| Manufacturer Part # | CO151H189DE2083 |
| Size | 1 Compartment |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Control Type | Solid State Controls |
| Cabinet Type | Half Height |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 43.75" |
| Width | 25.37" |
| Depth | 37.75" |
| Weight | 279 lbs |
| CSA | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Cres Cor, CO151H189DE2083, Roast-N-Hold™ Oven, mobile, stacked, half-size, convection oven, top mounted power unit, solid state process controls, channel pan slides, 3" on center, capacity (9) full size bun pans, (3) chrome plated wire grids, field reversible dutch door, magnetic latches, stainless steel interior & exterior, (4) heavy duty 5" swivel casters (2 with brakes), 4700W, 208v/60Hz/3-ph, cCSAus, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
