FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Cres Cor CO151HWUA6DX2081 Roast-N-Hold™ Oven Mobile AquaTemp™
| Manufacturer | Cres Cor |
|---|---|
| Model Number | CO151HWUA6DX2081 |
| Manufacturer Part # | CO151HWUA6DX2081 |
| Control Type | Programmable Controls |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Size | 1 Compartment |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Cabinet Type | Half Height |
| Height | 43.25" |
| Width | 28.25" |
| Depth | 34" |
| Weight | 310 lbs |
| CSA | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Cres Cor, CO151HWUA6DX2081, Roast-N-Hold™ Oven, mobile, AquaTemp™, half-size, convection oven, top mounted power unit, deluxe LED oven controls (18 programmable menu options, food probe cooking, includes 6" probe), (6) sets of universal angles, adjustable on 1-1/2" centers, (3) chrome plated wire grids, field reversible dutch door, magnetic latches, stainless steel interior & exterior, (4) heavy duty 5" swivel casters (2 with brakes), 4700W, 208v/60Hz/1-ph, cCSAus, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
