FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Cres Cor RO151FUA18DE2083 Quiktherm™ Retherm Heat-N-Hold Oven Reach-in Full Size
| Manufacturer | Cres Cor |
|---|---|
| Model Number | RO151FUA18DE2083 |
| Manufacturer Part # | RO151FUA18DE2083 |
| Door Type | Dutch Door(s) |
| Slides | Adjustable Slides |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Control Type | Electronic Controls |
| Cavity | Single Cavity |
| Height | 73.68" |
| Width | 28.75" |
| Depth | 37.75" |
| Weight | 460 lbs |
| CSA | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Cres Cor, RO151FUA18DE2083, Quiktherm™ Retherm Heat-N-Hold Oven, reach-in, full size, single cavity, (18) sets of universal slides adjustable on 1-1/2" centers, fully insulated, solid state electric control convection type oven, LED digital display, standard controls, stainless steel construction, recessed push/pull handles, reversible dutch door, anti-microbial latches, (4) heavy duty 5" swivel casters (2 with brakes), 12KW, 208v/60Hz/3-ph, cCSAus, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
