FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Cres Cor RO151HUA9DE2083 QuikTherm™ Cook And Hold Convection Oven Full Size
| Manufacturer | Cres Cor |
|---|---|
| Model Number | RO151HUA9DE2083 |
| Manufacturer Part # | RO151HUA9DE2083 |
| Base | Casters |
| Size | Full/standard Size |
| kW (per deck) | 6.0 - 10.99 KW |
| Type | Standard |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Control Type | Digital Controls |
| Deck Qty | 1 Deck |
| Height | 73.68" |
| Width | 28.25" |
| Depth | 35.25" |
| Weight | 460 lbs |
| CSA | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Cres Cor, RO151HUA9DE2083, QuikTherm™ Cook and Hold Convection Oven, full size, convection, rethermalization, non-venting, temperature and humidity control with AquaTemp™, insulated, capacity (18) 18" x 26" pans or (32) 13" x 26" pans on 1-1/2" centers, (18) universal angles, solid state electric control, stainless steel, (4) 5" swivel casters (2 with brakes), 6000W, 208v/60Hz/3-ph, 6000W, 60Hz/3-ph, cCSAus, CSA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.