KitchenRestock.com is your trusted source for Hobart aftermarket .
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 8-5240
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
CROWN STEAM 8-5240 Steamer Element Assy 240v 7500w
| Fits with Manufacturer | CROWN STEAM |
|---|---|
| Model Number | 8-5240 |
| Manufacturer Part # | 8-5240 |
| Height | 5" |
| Width | 5" |
| Depth | 18" |
| Weight | 3.7 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
CROWN STEAM 8-5240 240v 7500w 1-3 Ph With Gasket, Gasket Only Is #32-1386 3-1/2" Sq. Mount Centers 2-1/2"., Vulcan Steamer Vsx3 10.0 Kw Vsx3 7.5 Kw Vsx4 Vsx7ec, Vsx7eo Vsx9000

