FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Other .
- Authorized Other dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Other 1079
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Crown Tonka/Crown Fixtures 1079 Kason 11097000004 Door Closer
| Manufacturer | Crown Tonka/Crown Fixtures |
|---|---|
| Model Number | 1079 |
| Manufacturer Part # | 1079 |
| Height | 3.5" |
| Width | 7" |
| Depth | 17" |
| Weight | 14.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Crown Tonka/Crown Fixtures 1079 Series 1097 Spring Operated Door Closer, Left Or Right Hand Hinge., For Doors 200 Lbs Or Greater., 17-3/8" Long Body X 19-3/4" Arm, Flush Or 7/8" Offset Without Shims, Mounting Plate 3-9/16" Wide Od., Finish Kasonized, Spring Cartridge 1097-12
