Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Cuno 56077-08 Sf18s Scale Inhibitor
| Manufacturer | Cuno |
|---|---|
| Model Number | 56077-08 |
| Manufacturer Part # | 56077-08 |
| Height | 2.25" |
| Width | 2.75" |
| Depth | 10.25" |
| Weight | 1.98 lbs |
| Hazardous | False |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cuno 56077-08 Scale Inhibition Feeder System, For Cold Water Only., 6 Gpm Flow Rate 3/4" Npt S/s Inlet/outlet, For Replacement Cartridge Use H1315 # 13494, Rated To 100 Degrees F. Max., High Temp Scale Systems Are Not Available., Install Only On Cold Side Feeds.
