Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Other .
- Authorized Other dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Other CUHF65S
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cuno CUHF65S Cartridge Water Filter(hf65 S)
| Manufacturer | Cuno |
|---|---|
| Model Number | CUHF65S |
| Manufacturer Part # | CUHF65S |
| Height | 4.8" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 22" |
| Weight | 4.29 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cuno CUHF65S High Flow Filter Cartridge Hf65-s By 3m 3 Micron, Application Particulates Chlorie Taste & Odor And Scale, Capacity 35 000 Gal 132 489 L, Color White, Flow Rate 3.34 Gpm 12.6 Lpm, Includes Two O-rings, Length 14-3/4in 375 Mm, Material(s) Plastic Cartridge Housing, Note 3 Micron Filtration, Outside Diameter 4-3/8in 111 Mm, Psi 25-125 ((172-862 Kpa)), Temp Range 4.4 To 37.8 C 40 To 100 F, Type High Flow Beverage Cartridge (no. Hf65-s), Weight 4.285 Lb

