Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Other .
- Authorized Other dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Other HF27-S
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cuno HF27-S Cartridge Filter Hf27 S
| Manufacturer | Cuno |
|---|---|
| Model Number | HF27-S |
| Manufacturer Part # | HF27-S |
| Height | 13.69" |
| Width | 3.19" |
| Depth | 3.19" |
| Weight | 2.29 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cuno HF27-S High Flow Beverage Water Filter Cartridge By 3m, Application Sediment Scale Chlorine Taste & Odor, Capacity 4 800 Gal 18 170 L, Color White, Flow Rate 1.5 Gpm 5.7 Lpm, Includes Two O-rings, Length 14in 356 Mm, Material(s) Plastic Cartridge Housing, Note 5 Micron Filtration, Outside Diameter 3in 76 Mm, Psi 25-125 (172-862 Kpa), Temp Range 4.4 To 37.8 C 41 To 100 F, Type High Flow Beverage Cartridge (no. Hf27-s), Weight 2.285 Lb

