Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Cuppone ML435/2TS Michelangelo Pizza Oven Deck-type Electric
| Manufacturer | Cuppone |
|---|---|
| Model Number | ML435/2TS |
| Manufacturer Part # | ML435/2TS |
| Number of Decks | 2 |
| Deck Width (side - side) | 24" - 35" |
| Deck Construction | Refractory Stone |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Deck Depth (front - back) | 28" |
| Height (per deck) | 5" |
| CE | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Cuppone, ML435/2TS, Michelangelo Pizza Oven, deck-type, electric, (2) 5-1/2" high decks, accommodates (1) 19" or (4) 13" pizzas per deck, Cordierite deck, double glazed glass drop down doors, touch screen control, max temperature 450°C, fan, stainless steel cooking chamber, 5.8 kW, CE, ETL (Sold In Us Only)
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
