Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Cuppone TZ430/2M Tiziano Pizza Oven Deck-type Electric
| Manufacturer | Cuppone |
|---|---|
| Model Number | TZ430/2M |
| Manufacturer Part # | TZ430/2M |
| Deck Construction | Refractory Stone |
| Height (per deck) | 5" |
| Number of Decks | 2 |
| Deck Width (side - side) | 24" - 35" |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Deck Depth (front - back) | 24" |
| CE | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Cuppone, TZ430/2M, Tiziano Pizza Oven, deck-type, electric, (2) 5-1/2" high decks, accommodates (1) 400x600mm tray or (4) 11.81" pizzas per deck, Cordierite deck, panoramic glass drop down doors, manual controls, max temperature 450°C, safety thermostat, stainless steel cooking chamber, 4.6 kW, CE, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
