FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Delfield DSLRPT2-S DSL Refrigerator Pass-Thru Two-section
| Manufacturer | Delfield |
|---|---|
| Model Number | DSLRPT2-S |
| Manufacturer Part # | DSLRPT2-S |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Door Type | Solid |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Depth (front - back) | 35" - 36" |
| Compressor HP | 3/4 HP |
| Size | 2 Section |
| Door Style | Hinged / Swing |
| Interior Finish | All Stainless Steel Interior |
| Height | 83.85" |
| Width | 51.89" |
| Depth | 35.88" |
| Weight | 542 lbs |
| 5-15P | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Delfield, DSLRPT2-S, DSL Refrigerator, Pass-Thru, two-section, 48.33 cubic feet capacity, top-mounted self-contained refrigeration system, (4) full-height hinged solid doors (locking), (6) adjustable wire shelves, 4.3" easyTouch® screen temperature display/control with remote monitoring, LED interior lighting, stainless steel exterior front, sides & interior, (4) 6" adjustable stainless steel legs, R290 Hydrocarbon refrigerant, 3/4 HP, 115v/60/1-ph, 8.5 amps, NEMA 5-15P, UL, UL Sanitation
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
