Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 12433R Sani-Safe® (S145-10R-PCP) Chef's/Cook's Knife 10" Stain-free
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 12433R |
| Manufacturer Part # | 12433R |
| Handle Color | Red Handle |
| Handle Material | Plastic / Poly - |
| Length | 10" - 11" |
| Style | Stamped |
| Blade Material | High Carbon Stainless Steel |
| Height | 0.62" |
| Width | 16.37" |
| Depth | 3.87" |
| Weight | 0.5 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 12433R, Sani-Safe® (S145-10R-PCP) Chef's/Cook's Knife, 10", stain-free, high-carbon steel, textured, polypropylene red handle, Perfect Cutlery Packaging, NSF Certified
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
