Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 15271 Traditional™ (2332) Paring Knife 3-1/4" High-carbon Steel
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 15271 |
| Manufacturer Part # | 15271 |
| Blade Length | 3" |
| Style | Stamped |
| Type | Spear Point |
| Handle Color | Wood Handle |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Handle Material | Wood |
| Height | 0.17" |
| Width | 7.87" |
| Depth | 2.87" |
| Weight | 0.13 lbs |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 15271, Traditional™ (2332) Paring Knife, 3-1/4", high-carbon steel, beech handle, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
