Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 15303 Sani-Safe® (S104PCP) Cook's Style Paring Knife 3-1/4" Stain-free
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 15303 |
| Manufacturer Part # | 15303 |
| Blade Material | High Carbon Stainless Steel |
| Handle Color | White Handle |
| Style | Stamped |
| Blade Length | 3" |
| Type | Spear Point |
| Handle Material | Plastic / Poly - |
| Height | 0.18" |
| Width | 9.87" |
| Depth | 4.5" |
| Weight | 0.08 lbs |
| NSF | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 15303, Sani-Safe® (S104PCP) Cook's Style Paring Knife, 3-1/4", stain-free, high-carbon steel, non-slip, textured, polypropylene white handle, Perfect Cutlery Packaging, NSF Certified, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
