Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 1613 Sani-Safe® (MO) (S116-6MO) Boning Knife 6" Curved
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 1613 |
| Manufacturer Part # | 1613 |
| Style | Stamped |
| Blade Type | Curved |
| Handle Color | White Handle |
| Handle Material | Plastic / Poly - |
| Blade Material | High Carbon Stainless Steel |
| Blade Length | 6" - 7" |
| Height | 0.22" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 5.37" |
| Weight | 0.4 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 1613, Sani-Safe® (MO) (S116-6MO) Boning Knife, 6", curved, stain-free, high-carbon steel, non-slip, ribbed, textured, polypropylene white handle
