Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 25353 SofGrip™ (SGS01B-CP) Poultry/Kitchen Shears Stain-free High-carbon Steel
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 25353 |
| Manufacturer Part # | 25353 |
| Blade Material | High Carbon Stainless Steel Blades |
| Handles | Black |
| Height | 0.37" |
| Width | 11" |
| Depth | 7" |
| Weight | 0.35 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 25353, SofGrip™ (SGS01B-CP) Poultry/Kitchen Shears, stain-free, high-carbon steel, non-slip, stain-free, black/blue, soft rubber grip handle, Clam Packaging, NSF Certified
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
