Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 31614 Basics® (P94818) Boning Knife 6" Narrow
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 31614 |
| Manufacturer Part # | 31614 |
| Handle Material | Plastic / Poly - |
| Blade Type | Flexible |
| Blade Length | 6" - 7" |
| Style | Stamped |
| Handle Color | White Handle |
| Blade Material | High Carbon Stainless Steel |
| Height | 0.2" |
| Width | 15" |
| Depth | 5.25" |
| Weight | 0.13 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 31614, Basics® (P94818) Boning Knife, 6", narrow, flexible, stain-free, high-carbon steel, textured, polypropylene white handle, NSF Certified
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
