Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 36006R Dexter® 360™ (S360-10R-PCP) Cook's Knife 10" Stamped
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 36006R |
| Manufacturer Part # | 36006R |
| Handle Material | Plastic / Poly - |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Handle Color | Red Handle |
| Style | Stamped |
| Length | 10" - 11" |
| Height | 4.13" |
| Width | 19.63" |
| Depth | 4.88" |
| Weight | 0.52 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 36006R, Dexter® 360™ (S360-10R-PCP) Cook's Knife, 10", stamped, straight edge, DEXSTEEL™ stain free, high carbon steel, polypropylene/Santoprene® handle, red, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
