Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 7201 Traditional™ (7201) Butcher Steel 12" X 5/8" Magnetized
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 7201 |
| Manufacturer Part # | 7201 |
| Handle Material | Wood |
| Blade Length (approximate) | 12" |
| Height | 0.62" |
| Width | 19" |
| Depth | 3.87" |
| Weight | 1.17 lbs |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 7201, Traditional™ (7201) Butcher Steel, 12" x 5/8", magnetized, heavy weight, medium coarseness, high-carbon steel, triangular guard, hardwood handle and heavy duty ring, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
