Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 7333 Traditional™ (10SXL-PCP) Sharpening Steel 10" High-carbon
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 7333 |
| Manufacturer Part # | 7333 |
| Blade Length (approximate) | 10" |
| Handle Material | Plastic / Poly - |
| Height | 0.6" |
| Width | 20.18" |
| Depth | 6.62" |
| Weight | 0.79 lbs |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 7333, Traditional™ (10SXL-PCP) Sharpening Steel, 10", high-carbon, stain-free steel with special hardening process, coarse, polypropylene black handle with swivel ring, Perfect Cutlery Packaging, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
