Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 8040 Traditional™ (S5198) Chinese Chef's/Cook's Knife 8" X 3-1/4" Stain-free
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 8040 |
| Manufacturer Part # | 8040 |
| Blade Material | High Carbon Stainless Steel Blade |
| Length | 8" |
| Handle Color | Wood Handle |
| Handle Material | Wood |
| Height | 0.27" |
| Width | 12.25" |
| Depth | 4.93" |
| Weight | 0.75 lbs |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 8040, Traditional™ (S5198) Chinese Chef's/Cook's Knife, 8" x 3-1/4", stain-free, high-carbon steel, walnut handle, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
