Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Dormont aftermarket .
- Engineered to match existing Dormont units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Dormont 16100BP-36
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Dormont 16100BP-36 Mavrik Gas Hose 1" X 36"
| Fits with Manufacturer | Dormont |
|---|---|
| Model Number | 16100BP-36 |
| Manufacturer Part # | 16100BP-36 |
| Height | 2" |
| Width | 7" |
| Depth | 16.38" |
| Weight | 4.13 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont 16100BP-36 Gas Hose
36 In (l)
1 In Connection
1/2 Psi, Stainless Steel, Corrugated Tube And Braiding
pvc Coating
rotational, End Fitting
yellow Color
temperature Resistant Up To, 350 F
csa Certified

