Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Dormont .
- Authorized Dormont dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Dormont 16100KITCF2S48
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Dormont 16100KITCF2S48 Kit Gas Hose (1"x48")
| Manufacturer | Dormont |
|---|---|
| Model Number | 16100KITCF2S48 |
| Manufacturer Part # | 16100KITCF2S48 |
| Height | 2.75" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 26.75" |
| Weight | 10.28 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont 16100KITCF2S48 Color Blue, Length 48", Includes One # 157-1065 1"npt X 48" Long Hd Gas Hose, One, # 157-1113 1"npt Safety Quik Disconnect, One # 157-1114, Equipment Restraining Device, Two # 157-1079 1"npt Swivel, Max Sw Fittings, National Pipe Thread 1"
