Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dormont 1650BPV48BXFT Dormont Blue Food Truck Grade Gas Connector Kit 1/2" Inside Dia.
| Manufacturer | Dormont Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | 1650BPV48BXFT |
| Manufacturer Part # | 1650BPV48BXFT |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 48" |
| Inside Diameter | 3/4" |
| Height | 26.63" |
| Width | 10.38" |
| Depth | 2.88" |
| Weight | 4.53 lbs |
| UPC | 662447002117 |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont Manufacturing, 1650BPV48BXFT, Dormont Blue Food Truck Grade Gas Connector Kit, 1/2" inside dia., 48" long, 304 stainless steel corrugated tube covered with a tight weave stainless steel braid, antimicrobial PVC coating, includes: (2) 1/2" 90 degree elbows & full port valve, 106,000 BTU/hr capacity, IFC 2018, IFC 2021, limited lifetime warranty
