Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Dormont aftermarket .
- Engineered to match existing Dormont units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Dormont 1675KITS-48
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Dormont 1675KITS-48 Mavrik Gas Hose Kit 3/4" X 48" W/ Swivel
| Fits with Manufacturer | Dormont |
|---|---|
| Model Number | 1675KITS-48 |
| Manufacturer Part # | 1675KITS-48 |
| Height | 3" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 26.5" |
| Weight | 6.55 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont 1675KITS-48 Gas Hose
48 In (l)
3/4 In Connection
1/2 Psi, Stainless Steel Corrugated Tube And Braiding
pvc, Coating
includes Quick Disconnect Gas Ball Valve 90, Elbow Swivelguard Swivel Connector And Restraining Cable, With Hardware
rotational End Fitting
yellow, Color
temperature Resistant Up To 350 F
csa Certified
